Lectori curs Drept societar european

Drept societar european

Vă prezentăm echipa disciplinei Drept societar european din cadrul programului de Master „Dreptul European al Afacerilor”! 🇪🇺

👩‍🏫 Roxana Chirieac, titularul cursului, este lect. univ. dr. în cadrul Facultății de Drept ASE. De-a lungul carierei a predat disciplinele Dreptul comercial, Dreptul comerțului internațional, precum și Dreptul afacerilor sau Dreptul Uniunii Europene. Are o vastă activitate științifică, participând la multiple conferințe naționale și internaționale și publicând articole în domeniile Dreptului comercial și Dreptului afacerilor.

📝 Andreea Stănciulescu (Alexe) este asistent univ. dr. în cadrul Facultății de Drept ASE. Are o experienţă profesională de peste 15 ani în domeniul publicistic, fiind în prezent Director editorial al Wolters Kluwer România. A publicat numeroase studii de specialitate în domeniul dreptului Uniunii Europene și este editor coordonator în două reviste de specialitate și în consiliul editorial a altor reviste recunoscute în științe juridice.

💼 Mihai G. Popa, invitat practician, ocupă poziția de Director Juridic și Conformitate la E.ON România, unde coordonează Departamentul Juridic Corporate și se implică în practicile de conformitate – managementul riscului, oferind consultanță pentru top management în cadrul proiectelor majore. A scris numeroase studii de specialitate și a participat în calitate de speaker la mai multe conferințe internaționale în domeniul dreptului internațional al afacerilor, etică și conformitate, dreptul concurenței la conferințe naționale și internaționale.

👔 Nicola de Luca, invitat străin, este profesor universitar de Dreptul Afacerilor și Drept societar la Universitatea Vanvitelli și profesor asociat de Dreptul Afacerilor Europene la Universitatea Luiss. A desfășurat activități de cercetare la instituții prestigioase, inclusiv la Yale Law School. Printre lucrările sale importante se numără „European Company Law”, publicată de Cambridge University Press în 2021, aceasta oferind o analiză cuprinzătoare a dreptului societar european și fiind recunoscută pentru contribuția sa semnificativă în domeniul dreptului societar în Uniunea Europeană.

🔗Mai multe informații: https://drept.ase.ro/programe/programe-de-masterat/

🔗Detalii înscriere: https://ase.ro/admitere/masterat/