Lectori curs Dreptul european al concurenței

Dreptul european al concurenței

🔹 Vă prezentăm echipa disciplinei Dreptul european al concurenței, din cadrul Masterului „Dreptul European al Afacerilor”!

🔹 Titular curs: Conf. univ. dr. Ioan Lazăr – Avocat în cadrul Baroului Alba, cercetător la Athens Institute for Education and Research și la Institutul de Cercetări Juridice „Acad. Andrei Rădulescu” al Academiei Române. A fost consilier secretar de stat în Ministerul Justiției și este membru al consiliului director al Uniunii Juriștilor din România. Cu peste 100 de lucrări publicate, a primit numeroase premii, inclusiv Premiul „Anibal Teodorescu” și distincția „Profesor Bologna”. De asemenea, este autorul principalei cărți de profil, „Dreptul Uniunii Europene în domeniul concurenței”.

🔹 Titular seminar: Ana-Maria Santa – A lucrat în domeniul Dreptului European al Concurenței la cabinetul de avocatură Rautner Rechtsanwälte GmbH din Viena și în proprietatea intelectuală la OSIM. Are experiență în cooperare internațională cu instituții de specialitate, participând la proiecte ale Uniunii Europene și practici la Reprezentanța Landului Baden-Württemberg la UE.

🔹 Invitat practician: Dan Virgil Pascu – este vicepreședinte al Consiliului Concurenței din România, având o experiență extinsă în reglementarea și aplicarea legislației concurenței. În cadrul Consiliului Concurenței, supraveghează și coordonează investigații complexe și contribuie la formularea politicilor de concurență.

🔹 Invitat străin: Steffen Hindelang – este expert în dreptul UE, drept public german și arbitraj ICSID. A fost implicat în numeroase proiecte internaționale de cercetare și a oferit consultanță juridică guvernelor și organizațiilor internaționale. Este director executiv al CELIS Institute din Berlin și a deținut diverse funcții academice și profesionale la instituții de prestigiu din Europa.

🔗Mai multe informații: https://drept.ase.ro/programe/programe-de-masterat/

🔗Detalii înscriere: https://ase.ro/admitere/masterat/