Conferința Internațională “Perspectives of Business Law”

18 noiembrie 2022ora 10

Sala Virgil Madgearu a Academiei de Studii Economice din București

În data de 18 noiembrie 2022, Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Studii Economice din București împreuna cu Asociația Română de Dreptul Afacerilor, alături de partenerii din mediul profesional, a 12-a ediție a Conferinței Internaționale „Perspectives of Business Law”.

Conferința abordează o serie largă de teme din domeniul Dreptului societar, Dreptului fiscal, Dreptului penal al afacerilor, Dreptului muncii, Dreptului concurenței, Protecția consumatorului sau Dreptului civil și processual civil. Ea se dorește a fi o reală platformă de dezbateri între practicieni, cercetători, doctoranzi sau cadre universitare, la aceasta putându-se înscrie atât persoane care doresc să susțină o lucrare științifică, cât și persoane care doresc doar să audieze dezbaterile.

Conferința se desfășoară în format hibrid, participanții având posibilitatea de a participa atât online, pe platforma Zoom, cât și fizic, în sala Madgearu a clădirii Ion N. Angelescu.

Lucrările susţinute în cadrul Conferinţei se vor regăsi într-una din următoarele publicații:
– Revista „Dreptul”, indexată BDI în Ebsco, CEEOL
– Tribuna Juridică, indexată în Web Of Science Clarivate Analytics (Thomson Reuters) și Scopus.
– European Business Law Journal editata și publicată de Editura ASE și Asociația Romana de Dreptul Afacerilor
– Revista „Curierul fiscal” – publicată de Editura C.H. Beck, indexată BDI (Ebsco, Heinonline)
– Revista Română de Dreptul Afacerilor, publicată de Wolters Kluwer
– volumul conferinței, editat și publicat de Editura ASE